The 65th anniversary of Ali Allahverdiyev, Chairman of the Civil Collegium of the Supreme Court of the Nakhchivan Autonomous Republic, was celebrated
An event was held at the Supreme Court of the Nakhchivan Autonomous Republic to celebrate the 65th anniversary of Ali Allahverdiyev, Chairman of the Civil Collegium.
The Chairman of the Supreme Court of the Nakhchivan Autonomous Republic, Saadat Bektashi, congratulated Ali Allahverdiyev on his anniversary, saying that he dedicated his life to the development of the judiciary and the legal field, and with his exemplary work, he has always been a guide and example for young judges. During his many years as a judge, Ali Allahverdiyev made invaluable contributions to the development of the judiciary.
Other speakers at the event also congratulated Ali Allahverdiyev, stating that they have always considered him an example and wished him success.
Finally, Ali Allahverdiyev was presented with a gift.